Yönlendirme tabelası ortak kullanılan alanlarda mutlaka olmalıdır. İç veya dış mekan fark etmeksizin kamu ya da sivil kuruluşlarda veya açık alanlarda yönlendirme tabelası gelen kişilere büyük bir kolaylık sağlar. Dikkat çekici ve canlı tasarım harikası yönlendirme tabelaları profesyonel bir görünüm sağlarken düzen kurmada etkin rol oynar.

İç ve dış mekan fark etmeksizin kamuya açık ve ortak kullanılan her alanda yönlendirme tabelası kullanılmalıdır. Park, eğlence yerleri, okul, hastane, lokanta gibi herkes tarafından kullanılabilen yerlerde kişilerin yön bulması bu tabelalarla sağlanır. Aynı zamanda iş ve can güvenliğinin sağlanması için yönlendirme tabelası şarttır.

Günlük hayatta her yerde görülen yönlendirme tabelaları işleyişi hızlandırır. Örneğin, trafikte kullanılan yönlendirme tabelaları kişilere bilgi verir ve uyarı yapar. Aynı zamanda ortak kullanılan yerlerde insanların farklı ihtiyaçları olabilir. Bebek bakım odası, katlar, mağazalar, otopark, ofis ve odalar gibi pek çok mekan yönlendirme tabelaları ile kolayca tarif edilir.

Yönlendirme Tabelası Çeşitleri Nelerdir?

yönlendirme tabelası ana sayfa

Yönlendirme tabelası tamamen ihtiyaca göre tasarlanır. Tabelanın kullanılacağı yer malzeme seçiminde doğrudan rol oynar. Dış mekanlarda kullanılan tabelaların hava şartlarına uyum sağlaması gerekir aksi takdirde gider artabilir. Sağlam ve dayanıklı malzemelerden üretilen tabelalar uzun yıllar ilk günkü parlaklığını ve tasarımını korur.

Alüminyum, metal, vinil, polikarbon, akrilik pleksi, krom yönlendirme tabelaların başlıca malzemelerini oluşturur. Yönlendirme tabelası çeşitleri şunlardır:

 

Yukarıda belirtilen çeşitler genel olarak belirtilmiştir. Bunların yanı sıra yangın çıkışı levhaları, sigara içilmez tabelası, asansör / merdiven tabelaları, yönetim / müdürlük levhaları, kapı isimlikleri, otopark yön levhaları, tuvalet levhaları, uyarı ve bilgilendirme levhaları, sokak – cadde levhaları gibi yüzlerce çeşidi bulunur.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte ışıklı ve led ekran yönlendirme levhaları da üretilmeye başlanmıştır. Özellikle karanlık ve akşam saatlerinde yoğun olan iç ve dış mekanlarda led ekran yönlendirme tabelası tercih edilebilir.

Yönlendirme Tabelası Nerede Kullanılır?

Yönlendirme tabelaları hayatın her alanında etkin bir şekilde kullanılır. Tabelalar sayesinde kişiler istedikleri yere kısa sürede gidebilir veya güvenlik sağlanır. Uyarı ve bilgilendirme amacıyla kullanılan levhalar insanların bilinçlenmesine yardımcı olabilir. Tüm bunların yanı sıra trafikte yönlendirme levhaları hayat kurtarır. Yaya geçişi, hız sınırı, dönüş ve kavşak gibi birçok işaret yönlendirme levhasında yer alır.

Firma ve şirketlerin profesyonel bir görünüme sahip olması için yönlendirme tabelasına ihtiyaç vardır. Firmaya ilk kez gelen kişi başka birinin yardımına ihtiyaç duymadan işlemlerini tamamlayabilir. Tabelalar özellikle hastane, okul, plaza, otopark, alışveriş merkezi gibi kalabalık yerlerde işleyişin hızlandırır.

Yönlendirme Tabelası Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yönlendirme tabelaları insanların ilk dikkat ettiği materyaller arasında bulunur. Dolayısıyla canlı ve parlak renklerin hakim olduğu kolay anlaşılır bir yönlendirme tabelası seçmek gerekir. Kaliteli ve dayanıklı malzemelerle üretilen tabelalar uzun yıllar boyunca kullanılabilir ve her yıl tabela masrafına gerek kalmaz. Tüm bunların yanı sıra yönlendirme levhası seçiminde şu konulara dikkat edilmelidir: