Başlıklar :

Yaka kartı iş yerlerinde çalışan bir çok kişinin kullandığı kartlardır. Kullanılması zorunlu olan yaka kartlarında özellikle mıknatıslı ve iğneli olanlar kalbin üstüne gelecek şekilde takılmamalıdır. Mıknatıslı yaka kartları kalp pili kullanan veya kalp ritim bozukluğu olan kişilerde beklenmedik durumlar yaratabilir. Mıknatısın kuvveti pil ile çalışan ufak aletleri bozabilir. Sağlık açısından kalp hastalığı, tansiyon veya kalp pili kullanan kişiler mıknatıslı yaka kartı kullanmamalıdırlar.
yaka kartı mıknatısı
yaka kartları için mıknatıs modeli
Kalbin üstüne gelecek şekilde sadece mıknatıs ile yapılan isimlikler değil ayrıca iğneli yaka kartları da kalbin üstüne gelecek şekilde takılmaması gerekmektedir. İş güvenliği olarak oluşabilecek kaza risklerini en aza indirmek için iğneli model isimliklerin göğsün sağ tarafa takılması daha iyi olur. Yapılan araştırmalarda isimliklerden dolayı yaşanan bir kaza raporuna ülkemizde rastlanmamıştır. Yine de hem iş verenler hem de kullanıcılar olarak yaka kartlarını kullanırken olabilecek riskleri göz önünde bulundurmamız gerekmektedir.

Yaka Kartı Nereye Nasıl Takılır?

Yaka kartı nereye ve nasıl takılır olarak bir kaç seçenek mevcuttur. Metal isimlikler genelde kıyafetin göğüs hizasına mıknatıs veya iğne ile takılır. 

İkinci model olan ipli yaka kartları ise boyuna takılır.

Dikkat edilmesi gereken husus çocuk ve yaşlıların iğneli modelleri dikkatli kullanmalarıdır. Ayrıca boyun ipleri de kapı asansör veya makine gibi hareketli yerler takılarak takan kişiye zarar verebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir