UV baskı ultraviyole baskı kurutma tekniği olup, güneş ışınlarına karşı dayanıklılık süresi oldukça yüksek olan boyanın kuruma süresini yaklaşık bir saniyeden daha kısa bir süreye düşüren özel kurutma (kürleme) makineleri ile yapılan bir baskı tekniğidir. UV baskı tekniğinde kullanılan boyalar üstün özelliklere sahip olduğundan dolayı güneş ışığından herhangi bir tepkime görmezler ve uzun yıllar solma renk atma gibi baskılı materyale hasar veren etkenleri ortadan kaldırır.

UV baskı tekniği metin baskısı, fotoğraf, çizim ve her türlü baskı sistemi için en etkili ve ideal bir çözümdür. İstenilen her türlü malzeme UV baskı tekniği ile istenilen şekilde sayıda ya da renklerde problem yapmadan baskı işleminden geçebilir.

Uv Baskı Nasıl Yapılır?

UV baskı tekniği metin baskısı, fotoğraf, çizim ve her türlü baskı sistemi için en etkili ve ideal bir çözümdür. İstenilen her türlü malzeme UV baskı tekniği ile istenilen şekilde sayıda ya da renklerde problem yapmadan baskı işleminden geçebilir.

UV baskı tekniği iki işlem ile yapılmaktadır. Günümüzde bu baskı tekniğini nasıl yapıldığına dair piyasada farklı farklı fikirler ortaya konulsa da bu baskı tekniğinde önemli olan mevzu   Rulo baskı ve Flat Baskı gibi birden fazla baskı teknikleri olmasıdır.

UV baskı ile istediğiniz her türlü ürünü istediğiniz kaliteye ve tasarıma dönüştürerek müşteriye en güzel şekilde çözümler sunar, üstelik normal baskı tekniğine göre kat kar daha hızlı ve kaliteli çözümler sunmaktadır.

Yüksek sıcaklıklardaki boya UV baskı makinesinde kurutulup hedef malzeme üzerine kazınarak uygulanmaktadır. 

Aslında bildiğimiz printer baskısı gibi çalışan bu sistemde ek olarak uv lambaların olmasıdır. Uv ışıkları basılan solvent bazlı boyayı anında kurutarak renklerin deforme olmasını önlemektedir. 

İlk zamanlarda telefon kapağı üreten firmalar, epson yazıcıların kasasını çıkarıp uv lamba takarak kullanmışlardır. Halende en çok satan uv makinalarda epson kafalar kullanılmaya devam etmektedir.

Ultra viole ışıkları basılan mürekkebi anında kururut. Bu kurutmada hem canlı baskı hemde baskı yüzeyinde boyanın tutunmasını sağlar.

 

UV Baskı Tekniği Nerelerde Kullanılır?

UV baskı tekniğini kullanım alanları aslında çeşitlerine göre çok geniştir. Fakat genel olarak kullanıldığı alanlar etiket ve ambalaj ürünlerdir.

Günümüzde ambalajlarda kullanılan etiketler zamanla güneş ışığından sudan nemden ve etkilenip, solma ya da soyulma gibi sorunlar görülmeye başlar.

Fakat UV baskı tekniği uygulanmış malzemeler, su nem ya da güneş ışığına kadar üst düzey dayanıklılık gösterdiği için ilk günkü yapısını uzun süre korur.

Ambalaj ve etiket üzerinse kullanılan UV baskısı, ürünü içine şeffaf PVC üzerine yapılmaktadır. Bu sayede ürün hem estetik bir türüne sahip olarak tercih edilebilirliğini artırır, hem de ürününü görüntüsüne zarar veren yıpratıcı faktörlere karşı üst düzey koruma sağlar.

Bunun dışında UV baskı tekniğinin kullanım alanları şunlardır :

 • Yüzeyi ayna olmayan materyallerde
 • Ahşap ve PVC esaslı plaklarda
 • UV baskısına duyarlı vinil rolü ve tekstil ürünlerinde
  Yüzeyi pürüzsüz taşlarda
 • Mdf Üzerine Baskı,
  Deri üzerine baskı,
  Cam plakalarda
 • Market kartları
 • Metal Yaka Kartı
 • Kredi kartı yapımı
 • Personel Kimlik Kart Üretimi
 • Yönlendirme Tabelası Üretimi
 • Özel üyelik kartı üretimi gibi kart türlerinde
 • UV baskı tekniği kullanılmaktadır.
 • Düz yüzeyolan tekstil kumaşlarında
 • Cam ve benzeri sert yüzeylerde
 • Pleksi üzerine
 • Kalın kağıt üzerine

UV Baskı Yazıcılarının Avantajları

Kısaca UV Baskı tekniğini avantajları; uygulandığı yüzeyde hızlı korur ve üst düzey dayanıklılık sağlar.

Yüksek baskı kalitesine sahip olan UV Baskı tekniği esnek bir yapıya sahip olup, her materyale kolay uyum sağlar.

Bir diğer baskı tekniği ise sublimasyon baskı tekniğidir.

Uv kadar kalıcı ve kabartmalı baskı yapamasa da sublime baskı da gerçek fotoğraf kalitesinde baskı yapabilmektedir.

Bu sistemde özel sublimasyon yazıcı ve sublime boyalara ihtiyaç duyar.

Aslında sublimasyon Canon yazıcıları değiştirerek uv baskı kalitesinde yazıcılar elde edebilen firmalar mevcuttur.

Uv Baskı Detaylı Video Anlatım. Baskının Kalitesini Mutlaka İzlemelisiniz…

Uv Baskı Makinası Fiyatları :

Uv baskı makinası fiyatları çok değişiklik göstermese de avrupa ve çin makinalar olarak iki gruba ayırmamız mümkündür.

Avrupa uv makinelerinde bilinen kaliteli modeller vardır. Mimaki, Roland bunlar arasında ilk sırayı çekmektedir. Tabiki uv makina fiyatlarında bir diğer önemli etken ise alacağınız makinanın baskı boyutudur.

60×90 olarak adlandırılan herhangi bir çin menşeiyli uv makinasının fiyatı 15 bin dolardan başlamaktadır. Avrupa modelleri ise neredeyse iki katı fiyata sahip makinalardır.

Makine ebatı yapacağınız iş ile alakalı olup, ileride işinizi büyüttüğünüzde makinanızın baskı alanı yeterli olmayabilir. Bunu önceden düşünerek sektörünüzle alakalı en büyük makinayı almanız hem zaman hem de para açısından size uzun zamanda yarar sağlayacaktır.

Son zamanlarda devlet desteği ile de uv makinaları alınmaktadır. Kosgeb destekleri ile çekilen hibe veya ilk 2 yıl ödemesiz krediler ile uv makina parkuru kurabilirsiniz.

Mini uv baskı makinaları da son zamanlarda çok satılan modeller arasındadır. Dikkat etmeniz gereken husus alacağınız makinanın garantisi ve yedek parçası olmalıdır. Firma geçmişi olmayan yerlerden alacağınız makinanın garantisi bitmeden firma kapanabilir veya artık makine getirmemeye başlayabilir. Bu tarz doğabilecek sebeplerden dolayı makineyi almadan önce iyi bir pazar araştırması yapmanızı tavsiye ederiz.

En Çok Satan Uv Baskı Makina Modelleri :

 1. A4 Uv Baskı Makinası
 2. A3 Uv Baskı Makinası
 3. 60×90 Ebatındaki UV Baskı Makinası
 4. Mini Uv Makinası
 5. Ruloya baskı özelliği olan uv makinalar.

Uv Yazıcıları Neden Bukadar Sevdik :

Uv baskı makinaları kullanılara ve üreticilere sonsuz baskı seçeneği ve kolaylığı sağlamaktadır.

Düz zemin sayesinde bir çok alanda baskı gerçekleştiren, kabartma baskı ve lak atabilme özelliği sayesinde hızlı ve çok renkli baskı yapılabilmektedir. Eski tekniklere göre daha hızlı olması en çok tercih sebepleri arasındadır. Bu özelliklerde üreticilerin çok geniş ürün yelpazesine baskı yapmalarını sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir